call call

امروزه دستگاه‌های اتوآنالایزر بیوشیمی انقدر متنوع هستند که سبب شده تا به دشواری مصرف‌کنندگان بتوانند در مورد خرید یکی از آنها تصمیم بگیرند. گاهی متوجه شده‌ایم که از دستگاه خریداری شده به اندازه کافی استفاده نمی‌شود، یا به دلیل پرهزینه بودن نمی‌توان از امکانات پیشرفته دستگاه‌ها بهره برد. در نتیجه برای تهیه این دستگاه برای یک آزمایشگاه، لازم است نیازهای کمی و کیفی ارزیابی شود تا بتوان با حداقل هزینه مصرفی دستگاه مناسب را تهیه نمود.

در مقاله امروز می خوایم به نکات مهمی که حتما بایستی قبل از تهیه اتوآنالیزرهای بیوشیمی برای آزمایشگاه ها و مراکز درمانی تحقیقاتی مورد نیاز است بپردازیم.

مهارت کارکنان، تجربه آنها، تعداد و تنوع تست های روزانه، خدمات پس از فروش توسط شرکت سازنده و فروشنده از جمله فاکتورهای ضروری در انتخاب یک دستگاه اتو آنالایزر بیوشیمی مناسب، هستند.

از میان پارامترهای مهم در انتخاب یک دستگاه اتو آنالایزر بیوشیمی می‌توان به مهارت نیروهای انسانی، میزان تجربه آن افراد، تعداد و گوناگونی تست‌های روزانه و همچنین خدمات پس از فروش شرکت تولید‌کننده و فروشنده دستگاه اشاره کرد.

از آنجایی که ایران کشوری در حال توسعه است، دستگاه‌هایی که پیچیده هستند، لوازم مصرفی آنها گران قیمت است و سیستم‌های بسته دارند و فقط با مواد مصرفی شرکت سازنده فعالیت می‌کنند، انتخاب مناسبی به حساب نمی‌آیند. از این رو پیشنهاد می‌شود دستگاه آتوآنالایز پیشرفته با سیستم باز و پیچیدگی کمتر و نرم‌افزار ساده تهیه کنید.

اگر موردی در این باره فراموش شده است، می‌توانید نکته مورد نظر خود را در نظرات وبلاگ هایپکسا در میان بگذارید.

در این مقاله خواهید خواند:

مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین اتوآنالایزرها
دستگاه اتوآنالایزر چگونه کار می کند؟
مهم‌ترین ملاحظات فنی خرید اتوآنالایزر بیوشیمی
آیا امکان دارد دستگاه اتوآنالایزر اشتباه داشته باشد؟
نکات تکمیلی راهنمای خرید اتوآنالایزر بیوشیمی
مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین اتوآنالایزرها در آزمایشگاه‌ها عبارتند از:
۱. اتوآنالایزرهای بیوشیمی،
۲. اتوآنالایزرهای هماتولوژی معروف به سل کانترها (Cell counter)
۳. اتوآنالایزر گازهای خونی معروف به دستگاه‌های Blood Gas یا دستگاه تست ABG
۴. اتوآنالایزرهای اندازه‌گیری الکترولیت‌های خون (+K+ , Na) به روش شعله Flame Photometer یا روش الکترودی ISE
۵. اتوآنالایزرها تست‌های الایزا ELISA.

دستگاه اتوآنالایزر بیوشیمی چگونه کار می‌کند؟

عملکرد اتوآناایزر بیوشیمی با مشخص کردن آزمایش مورد نظر برای کامپیوتر دستگاه آغاز می‌شود و سپس دستگاه محل قرارگیری لوله را تعیین می‌کند. در مرحله بعدی پمپ متناسب کننده، عملیات مخلوط نمونه با معرف‌های مخصوص آزمایش مورد نظر صورت می‌گیرد. مایعات درون حمام داخل داستگاه در دمای ۳۷ درجه گرم می‌شوند و در این حین قسمت رنج‌سنج دستگاه چگالی نوری که در اثر عبور نور از محلول حاصل‌شده، توسط یک آشکارساز نوری به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود و پردازش می‌شود تا شیمی موردنظر را ثبت کند.این دستگاه آزمایش مورد نظر را برای کامپیوتر درونش مشخص می‌کند و محل قرارگیری نمونه در یک لوله مشخص می‌شود. پسپ پمپ متناسب کننده نمونه‌ای که در دستگاه قرار گرفته است با معرف‌های مخصوص آزمایش مورد نظر مخلوط می‌شود. مایعات به صورت مدوم درون حمام درون دستگاه در دمای ۳۷ درجه گرم می‌شوند. سپس در قسمت رنگ‌سنج دستگاه تغییرات چگالی نوری که در اثر عبور نور از محلول حاصل‌شده، توسط یک آشکارساز نوری به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود و پردازش می‌شود تا شیمی موردنظر را ثبت کند.

اتوآنالایزرهای بیوشیمی که در این مطب وبلاگ هاسپکسا در مجله هاسپکسامعرفی می‌‌شوند دارای دو کلاس متفاوت از سیستم‌‌های تحلیلی چند پارامتری هستند که در ادامه به تشریح این دو پرداخته‌ایم.

یک کلاس در مجموعه‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از مطب‌های کوچک و کلینیک‌های دامپزشکی گرفته تا آزمایشگاه‌های بالینی با توان عملیاتی بالا از این نوع دستگاه بهره می‌برند. نوع دیگر اتوآنالایزرهای بیوشیمی طیف وسیعی از تمپلیت ( قالب ) های تست برای مواد متداول ارائه می دهند ، از میان آنها می‌توان به آنالایزرهای معطوف به آشکار سازی محصول فرعی راکتور زیستی اشاره کرد. یک اتوآنالایزر بیوشیمی می‌تواند تمرکز بر آنالیت‌ها ، نظیر سوء استفاده‌های دارویی ، الکترولیت ها ، پروتئین های خاص ، و همچنین تست های متابولیت و آنزیمی برای عملکرد کبد ، قلب و کلیه را داشته باشد. این اتوآنالایزرهای بیوشیمی دسته جامعی از گزینه‌ها و عملکرد‌ها را ارائه می‌دهند نظیر تعدادی از تست‌های ISE یا فتومتری در هر ساعت ( به ترتیب تا ۲۴۰ و ۴۰۰ تست در هر عدد ) و هم چنین تعدادی تست ISE و انواع ارزیابی موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *